Today we learned money calculation. We learned that we need to do the calculation based on the same units. When using dollar unit, we often need to perform decimal number calculation (if you are not familiar with decimal calculation, try to practice with your parents at home).
Homework
Third grade class needs 150 paper napkins for a party. A small package of 50 napkins costs $0.99. A large package of 150 napkins costs $2.75. How much money would the class save by buying the large package?